: : یادداشتهای انقلاب : :

… سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی …

هدف داخلی و خارجی تبلیغات نظامی جمهوری اسلامی


سران سیاسی و فرماند‌هان نظامی جمهوری اسلامی در طول هفته‌ای که گذشت، یکی پس از دیگری هشدار دادند که هر گونه حمله‌ی نظامی به ایران با واکنشی روبرو خواهد شد که محدود به دفاع داخلی نخواهد بود، بلکه به تعرضی تبدیل می‌گردد که تمام کره زمین را در بر خواهد گرفت.

احمدی‌نژاد روز شنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق، گفت: در صورت هر حمله نظامی به ایران، واکنش جمهوری اسلامی کره زمین را در بر خواهد گرفت. او در دانشگاه مالک اشتر، در جمع فرماند‌هان رده‌ی بالای رژیم نیز گفت: “اگر دشمنان بخواهند تعرضی انجام دهند به خوبی می‌دانند که شعاع دایره عکس‌العمل ملت ایران بسیار وسیع و گسترده خواهد بود. در بخش صنایع دفاعی باید تا جایی پیشرفت کنیم که تمام سلاح‌های دشمنان در برابر توان دفاعی کشورمان بی‌اثر شود و در این عرصه، هنر اصلی آن است که دشمن را در پایگاه اصلی خود زمین‌گیر کنیم و بدون شک تحقق این اهداف در مقابل توان عظیم ایران شدنی است.”

پیش از این، خامنه‌ای نیز تهدید کرده بود که واکنش حمله نظامی به ایران به منطقه محدود نخواهد ماند و میدان گسترده‌تری را در بر خواهد گرفت. وزیر دفاع جمهوری اسلامی، روز دوشنبه گفت: هر کشوری که بخواهد با آتش بازی کند، عکس‌العمل ایران و پاسخ‌اش بسیار گسترده و سخت خواهد بود. سپاه پاسداران نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورت حمله احتمالی منافع دشمنان در هر نقطه‌ای هدف قرار خواهد گرفت. دیگر مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی هم موضع‌گیری‌های مشابهی بر سر این مسئله داشتند. اما گذشته از جوانب تبلیغاتی پوچ و البته ابلهانه امثال احمدی‌نژاد مبنی بر این که واکنش جمهوری اسلامی تمام کره زمین را در بر خواهد گرفت، سؤال این است که چه اتفاقی رخ داده و یا در شرف رخ دادن است که این همه تبلیغات بر سر جنگ و حمله نظامی از سوی رژیم به راه افتاده است؟ آیا واقعاً اوضاع تا آن مرحله پیش رفته است که جنگ به مسئله لحظه کنونی تبدیل شده است؟

تردیدی نیست که وقتی تضاد منافع و اختلافات میان دولت‌ها نتواند به شیوه‌های مسالمت‌آمیز حل گردد و این اختلافات مدام تشدید شوند، سرانجام زور و قدرت نظامی برای حل تضاد در دستور کار قرار می‌گیرد و کار به درگیری نظامی و جنگ خواهد کشید.

سرشت اختلافات جمهوری اسلامی و برخی قدرت‌های جهانی نیز همان گونه که تاکنون عملاً نشان داده شده است، از آن نوعی‌ست که راه حل مسالمت‌آمیز را برنمی‌تابد و احتمال وقوع جنگ را پیوسته افزایش می‌دهد. اگر طرفین نزاع، مدت‌ها می‌کوشیدند اهداف واقعی خود را در پشت اختلافات هسته‌ای پنهان سازند، اکنون هر دو طرف می‌پذیرند که اصل نزاع، ریشه در توسعه‌طلبی و هژمونی‌طلبی دارد. آمریکا و اروپا اکنون صریحاً عنوان می‌کنند که جمهوری اسلامی یک خطر جدی برای ثبات سیاسی دولت‌های متحد آن‌هاست. به عبارت صریح‌تر در تلاش است منافع اقتصادی و سیاسی این قدرت‌ها را با تبدیل شدن به یک قدرت برتر منطقه به مخاطره اندازد. جمهوری اسلامی هم دیگر پنهان نمی‌‌کند که اهدافی توسعه‌طلبانه را دنبال می‌کند و اکنون آشکارا نقش و رسالت نه فقط منطقه‌ای بلکه جهانی برای خود قائل است. از همین روست که اختلافات نتوانسته و نمی‌تواند با مذاکره و دیپلماسی حل شوند. لذا اگر اوضاع بر همین منوال پیش برود، جنگ، ناگزیر خواهد بود. با تمام این اوصاف، هنوز آن لحظه‌ای فرا نرسیده است که وقوع جنگ، مسئله امروز و فردا باشد. اولاً، قدرت‌های درگیر با جمهوری اسلامی، همه راه‌هایی را که می‌تواند به عقب‌نشینی و تسلیم جمهوری اسلامی، بدون جنگ منجر گردد، پایان یافته نمی‌بینند. ثانیاً، موقعیت را به ویژه با توجه به درگیری‌هایی که در عراق و افغانستان دارند، برای گشودن جبهه دیگری، مناسب نمی‌دانند. ثالثاً، جمهوری اسلامی نیز هنوز در وضعیتی قرار ندارد که آغازگر این درگیری نظامی باشد. البته همواره می‌تواند اتفاقاتی خارج از اراده و محاسبات طرفین رخ دهد که آن‌ها را ناگزیر به یک درگیری نظامی زودرس کند. اما آن‌چه که فعلاً، به طور واقعی در دستور کار هر دو طرف قرار دارد، تدارک سیاسی و نظامی، برای جنگی‌ست که احتمال آن را در آینده می‌دهند و نه وقوع جنگ در همین لحظه. تبلیغات جنگی جمهوری اسلامی در این هفته نیز در چارچوب همین تدارکات است.

جمهوری اسلامی در طول سه دهه گذشته نشان داده است که هیچ راهی برای حل بحران‌های داخلی ندارد. آن‌چه که برای وی باقی مانده است، روی‌آوری به ماجراجویی‌های بین‌المللی و تحت‌الشعاع قرار دادن بحران‌های داخلی از طریق بحران‌های خارجی‌ست. اکنون در هر سخنرانی و موضع‌گیری دار و دسته حاکم بر ایران، به ویژه احمدی‌نژاد، صحبت از رسالت جمهوری اسلامی برای برقراری حاکمیت خدا در سراسر جهان است. خصلت فاشیستی این دیدگاه، اخیراً با تأکید بر نقش منحصر به فرد ایران و ایرانی، برجسته‌تر هم شده است. به گفته‌ی احمدی‌نژاد امروزه، تنها امید مردم جهان ملت ایران و حکومت اسلامی‌ست که باید آن‌ها را نجات دهند. این، بیان دیگری از همان نژاد آریایی هیتلر در تلفیق با خرافات ویژه‌ی دینی‌ی جمهوری اسلامی‌ست. این سیاست جبراً به میلیتاریسم و نظامی‌گری روزافزون انجامیده و می‌انجامد. احمدی‌نژاد در جریان سخنرانی خود در دانشگاه مالک اشتر و تمجید از پیشرفت صنایع نظامی افزود: “در بخش صنایع دفاعی باید تا جایی پیشرفت کنیم که تمام سلاح‌های دشمنان در برابر توان دفاعی کشورمان بی‌اثر شود و در این عرصه، هنر اصلی آن است که دشمن را در پایگاه اصلی خود زمین‌گیر کنیم و بدون شک تحقق این اهداف در مقابل توان عظیم ایران شدنی است.”

این که با توجه به توان اقتصادی جمهوری اسلامی چنین چیزی شدنی نیست، بماند. آن‌چه که شدنی‌ست اختصاص روزافزون منابع مالی و اقتصادی کشور به نیروهای مسلح و صنایع نظامی‌ست. بدیهی‌ست که این سیاست، شرایط زندگی توده‌های مردم ایران را وخیم‌تر خواهد ساخت و بر دامنه نارضایتی و اعتراض خواهد افزود. پاسخ جمهوری اسلامی از هم اکنون روشن است. تهدیدِ جنگ و حمله نظامی فوری‌ست. کشور در خطر است. هیچ اعتراضی تحمل نخواهد شد. هر اعتراض به شدیدترین شکل ممکن سرکوب می‌شود. اختناق و سرکوب، باید شدیدتر از آن چیزی باشد که تاکنون وجود داشته است. هدف داخلی تبلیغات نظامی رژیم و جلوه دادن قریب‌الوقوع بودن جنگ در طول هفته‌ای که گذشت، در همین مسئله است. اما تولید روزافزون سلاح‌های تعرضی، به نمایش گذاردن جت بمب‌افکن کرار در این هفته، آزمایش پی در پی موشک‌های با برد بیش‌تر، تولید انبوه شناورهای تندرو راکت‌انداز و موشک‌انداز، قاعدتاً واکنش‌ها و حساسیت‌هایی را در تمام منطقه پدید آورده است.

جمهوری اسلامی با برجسته کردن و فوری جلوه دادن خطر جنگ می‌کوشد نظامی‌گری خود را زیر پوشش تهدید حمله نظامی به ایران قرار دهد و بگوید این سلاح‌ها صرفاً اهداف دفاعی و بازدارنده را تعقیب می‌کنند و متضمن خطر برای کشورهای منطقه نیستند. بنابراین تبلیغات نظامی سران و مقامات رژیم در این هفته، بدون دلیل نبود. آن‌ها در همان حال که با چشم‌انداز وقوع جنگ، خود را سازماندهی و تجهیز می‌کنند، با تبلیغات خود پیرامون فوری بودن تهدید حمله نظامی به ایران، اهداف معین داخلی و خارجی را در راستای اهداف دراز مدت خود تعقیب می‌نمایند.
http://71.18.179.33/?p=19797

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: