: : یادداشتهای انقلاب : :

… سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی …

سرشت واحد جندالله و جمهوری اسلامی


ادامه‌ی حیات حکومت اسلامی در ایران، هر روز فجایع جدیدی به بار می‌آورد. یکی از تبهکاری‌های دولت دینی، برافروختن آتش کینه و دشمنی میان فرقه‌های مختلف مذهبی و بهره‌گیری از آن در خدمت اهداف سیاسی جنایتکارانه‌ی این دولت است. پیدایش جندالله بلوچ، محصول سیاست‌های ستم‌گرانه جمهوری اسلامی در بلوچستان است. جمهوری اسلامی فقر و فلاکت را در بلوچستان به اوج خود رساند. فشارها و تضییقات مذهبی را چاشنی ستم‌گری ملی نمود. سرکوب و کشتار این مردم را به بهانه‌های مختلف وسعت داد. هر گرایش مترقی را که از حقوق و مطالبات این مردم ستم‌دیده دفاع می‌کرد، بی‌رحمانه سرکوب کرد و تمام زمینه‌ها را هموار نمود تا نارضایتی همه جانبه مردم بلوچ را به کانال انحرافی جنگ و نزاع فرقه‌ای شیعه و سنی سوق دهد، تا این گونه وانمود کند، مسئله‌ای در بلوچستان نیست، آن‌چه که هست نزاع شیعه است با سران و گروه‌های سنی مذهبی که از آمریکا، انگلیس، اسرائیل و عربستان دستور می‌گیرند. بنابراین نفع سیاسی جمهوری اسلامی و سیاست آن در این بود که رونوشت حزب‌الله شیعه که نمادِ وحشی‌گری‌ی شیعی‌ی حکومت اسلامی ایران است، در بلوچستان به نام جندالله پدید آید.

روز چهارشنبه این هفته، گروه جندالله بلوچ که همانند جمهوری اسلامی نفع و موجودیت‌اش در یک جنگ و نزاع مذهبی‌ست، در دو عملیات انتحاری در مراسم دین‌باوران شیعه در روز تاسوعا در چابهار، حدود ۴۰ تن را به قتل رساند و متجاوز از ۸۰ تن را مجروح و معلول کرد.

مقامات جمهوری اسلامی که پس از اعدام جنایتکارانه رهبر این گروه، دروغ‌های بسیاری به هم بافتند و ادعا کردند که با اعدام وی، ماجرای جندالله به پایان رسید، اکنون حتا در چگونگی انعکاس خبر درمانده بودند. بنابراین از همان آغاز به پخش اخبار متناقض و دروغ‌پردازی‌های همیشگی‌شان مبادرت نمودند.

اندکی پس از وقوع انفجارها، فرماندار و رئیس شورای تأمین چابهار در گفتگو با ایرنا اعلام کرد: تروریست‌ها ۲ نفر بودند و پیش از اقدام توسط مأموران شناسایی شدند، اما یکی از آن‌ها جلیقه‌های انفجاری خود را منفجر کرد. هر گونه خبری جز این از جمله این که انفجار دو مورد بوده یا تروریست‌ها ۳ نفر بوده‌اند صحیح نیست و مورد تأیید نمی‌باشد. معاون امنیتی وزارت کشور اما در گفتگو با ایرنا گفت: دو انفجار صبح امروز در ساعت ده و نیم به وقوع پیوست. محلی یکی از انفجارها در میدان فرمانداری چابهار بوده و انفجار دیگر در میان دسته‌های عزادار شیعیان رخ داده است. وی افزود: دو انفجار نزدیک به هم رخ داد و یکی از آن‌ها آسیب‌ کم‌تری نسبت به انفجار دیگر بر جای گذاشت. خبرگزاری مهر به نقل از اداره اطلاعات این شهر اعلام کرد: در علمیات انتحاری سه نفر دست داشتند که نفر اول کشته شد. نفر دوم که بمبِ همراهش عمل نکرد توسط نیروی انتظامی هدف قرار گرفت و زخمی است و نفر سوم دستگیر شد. معاون استانداری اما هر گونه دستگیری را تکذیب کرد و گفت: تاکنون هیچ فردی دستگیر نشده است. در یک خبر دیگر اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان اعلام کرد که یکی دیگر از عوامل این اقدام تروریستی به هنگام خروج از مرز دستگیر شد و مأموران ویژه وزارت اطلاعات در صدد دستگیری سایر عوامل مرتبط هستند.

می‌بینید که در فاصله یک روز دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی چه اخبار متناقض و دروغی را انتشار می‌دهند. بالاخره مردم ایران نمی‌دانند که یک عملیات انتحاری بوده است، یا دو عملیات. دو نفر در این عملیات دخیل بوده‌اند یا ۳ نفر، ۴ نفر یا تعداد بیش‌تری که گویا مأموران ویژه‌ی وزارت اطلاعات در پی دستگیری آن‌ها هستند. تعداد افرادی که قربانی این اعملیات تروریستی بودند نیز دقیقاً روشن نیست. بر طبق آخرین اخبار ۳۹ نفر کشته و ۸۳ نفر مجروح و معلول شده‌اند. معاون امنیتی وزارت کشور روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در مجموع حدود ۱۳۰ نفر در جریان این انفجارات کشته و زخمی شدند.

آشکار است که این اقدام گروه جندالله که بمب‌های انتحاری را در میان مردم غیر نظامی منفجر می‌کند، یک اقدام جنایتکارانه و ضد انسانی‌ست. این در ماهیت یک گروه بنیادگرای اسلامی و در همان حال عمیقاً شوونیست است که دست به چنین اقدامات وحشیانه‌ای بزند. اما مقدم بر هر چیز باید جمهوری اسلامی را محکوم کرد که مسبب اصلی تمام این فجایع است. مسئله فقط به این خلاصه نمی‌شود که جندالله اسلام‌گرای سنی بلوچ، محصول سیاست‌های ستم‌گرانه جمهوری اسلامی در بلوچستان است. رژیمی که هر روز چوبه‌های دار را در بلوچستان برپا می‌کند و مردم را صرفاً به خاطر مخالفت‌شان با رژیم به دار می‌کشد، خود مشوق و مروج وحشی‌گری‌های جندالله است و عرصه را هر چه بیش‌تر برای وحشی‌گری‌های گروه اسلام‌گرای رقیب خود هموارتر می‌سازد. وقتی که رهبر این گروه را با همدستی سازمان‌های جاسوسی کشورهای مختلف از جمله پاکستان و امارات ربود و سریعاً به دار کشید، از روز هم روشن‌تر بود که برخلاف ادعای این رژیم، اوضاع آرام نخواهد گرفت، بلکه وخیم‌تر خواهد شد. لااقل تا وقتی که رهبر این گروه دستگیر و اعدام نشده بود، عملیات این گروه عمدتاً علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بود. اکنون اما اقدامات این گروه، تماماً تبدیل به اقدامات کور و وحشیانه علیه مردم غیر نظامی یا به گفته خودشان غیر بومیان و شیعیان شده است. این البته همان چیزی‌ست که جمهوری اسلامی خواهان آن بوده و هست. بنابراین اخبار ضد و نقیض دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی مبنی بر این که چند نفر در این عملیات شرکت داشته و وزارت اطلاعات اعلام می‌کند که درصدد دستگیری تعداد دیگری از عوامل مرتبط با آن‌ می‌باشد، مقدمه‌چینی برای وحشی‌گری‌های جدید رژیم و اعدام گروه دیگری از مردم بلوچ است که هم اکنون صدها تن از آن‌ها در زندان‌ها به بند کشیده شده‌اند. از همین روست که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارتجاعی اسلامی که عضو شورای امنیت ملی رژیم نیز هست، از دستگاه‌های پلیسی و امنیتی خواست که هر چه سریع‌تر عوامل این اقدامات را “به سزای عمل‌شان برسانند.”

این جنایتکاران و احمق‌های اسلام‌گرا هنوز هم بر این پندارند که می‌توانند با اعدام و کشتار به مسئله‌ای که دارای ریشه‌های عمیقاً اجتماعی و سیاسی است، خاتمه دهند. نماینده زاهدان، اما حل مشکل را به همین سادگی نمی‌بیند و می‌گوید: “عامل این دو انفجار دو فرد وهابی بودند و ظاهراً با این اعتقاد که کشتن شیعیان بهشت برای‌شان تضمین می‌شود، دست به این اقدام وحشیانه و تروریستی زدند.”

حقیقتی نهفته در گفتار وی وجود دارد. همان‌گونه که جمهوری اسلامی صدها هزار انسان فقیر، محروم و عمیقاً ناآگاه مذهبی را با خرافه‌ی بهشت و در آغوش گرفتن حوریان زیباروی، غذاهای لذیذ و مساکن مجلل، روانه‌ی دیار نیستی کرد، همین کار را گروه اسلام‌گری سنی رقیب مذهبی جمهوری اسلامی اسلامی می‌کند و جوانان فقیر، ناآگاه و مذهبی را با اعطای لقب شهید و وعده بهشت با بمب به میان مردم می‌فرستد. این در ذات هر مذهبی‌ست که در آنِ واحد شهید و قاتل بیافریند. مگر غیر از این است که برجسته‌ترین شهدای جمهوری اسلامی جنایتکارترین قاتلین از نمونه لاجوردی‌ها هستند. دین می‌آموزد که هر چه بیش‌تر دشمنان خدا، پیغمبر و جانشینان او را بر روی زمین بکشی و نابود کنی به خدا و بهشت نزدیک‌تری. اگر هم که کشته شوی، شهیدی و جایت در بهشت. بنابراین همان‌گونه که متعصب‌های شیعه مذهب می‌توانند در آن واحد قاتل و شهید باشند، متعصب‌های سنی مذهب از نمونه‌ی القاعده، طالبان و جندالله هم وقتی که بمب به خود می‌بندند و در میان مردم غیر نظامی آن را منفجر می‌کنند، هم قاتل‌اند و هم شهید. شهید از دیدگاه خودشان و قاتل از دیدگاه انسانیت. تا وقتی که نزاع مذهبی باشد، ماجرا بر این منوال خواهد بود. پس جمهوری اسلامی که خود یدی طولانی در پرورش قاتل و شهید دارد، باید بداند که جندالله نیز از سرشت حزب‌الله خود اوست. و مادام که می‌تواند مردم گرسنه، فقیر، ناآگاه و متعصب مذهبی را با اعطای لقب شهید روانه بهشت کند، ماجرا ادامه خواهد یافت. بمب‌گذاری‌های این هفته در هر حال بار دیگر شکست سیاست‌های جمهوری اسلامی را در بلوچستان نشان داد. توده‌های زحمتکش مردم بلوچ نیز باید بدانند که هیچ راه حلی بر معضلات بی‌شمار آن‌ها با اقدامات و اعتقادات یک گروه مرتجع اسلام‌گرا به نام جندالله وجود ندارد. راه حل معضلات مردم بلوچ اتحاد با کارگران و زحمتکشان سراسر ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی و استقرار یک حکومت شورایی‌ست. چرا که تنها یک چنین دولتی‌ست که قاطعانه به نفوذ و رابطه هر گونه مذهبی با دولت پایان می‌دهد. هیچ امتیاز ویژه‌ای به هیچ مذهبی و ملیت خاصی نمی‌دهد. مذهب را امر خصوصی مردم اعلام می‌کند. افراد جامعه را در داشتن یا نداشتن دین آزاد و مجاز می‌داند. بساط مذهب و هر گونه خرافات را از مدارس جاروب می‌کند. به ملیت‌های ساکن ایران خودمختاری وسیع منطقه‌ای می‌دهد و اداره امور منطقه را بر عهده خود این ملیت‌ها واگذار خواهد کرد. به ستم ملی و مذهبی پایان خواهد داد. آزادی‌های لگد مال شده مردم را به آن‌ها باز خواهد گرداند. امکانات رفاهی در اختیار این مردمان قرار خواهد داد و تمام نیروی خود را برای پیشرفت و نجات آن‌ها از فقر و بدبختی کنونی به کار خواهد گرفت. وقتی که یک دولت بتواند این مطالبات را که مطالبات توده‌های بلوچ نیز هستند عملی سازد، آن‌گاه دیگر کسی جذب گروه‌هایی امثال جندالله نخواهد شد. چون این خود مردم بلوچ‌اند که این گروه‌ها را طرد و منفرد می‌کنند. این است راه حل معضلات بی‌شمار مردم بلوچ و مسئله بلوچستان.

بنقل از سایت سازمان فدائیان(اقلیت)

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: